Przemoc w rodzinie

  1. Jeżeli jesteś ofiarą przemocy możesz szukać dla siebie wsparcia. Na pewno potrzebne też Ci będą informacje, które m.in. możesz zdobyć na stronie: www.niebieskalinia.pl Warto też zapoznać się ze wzorem formularzy „Niebieska karta”, którą policjant musi założyć po każdej interwencji (nawet jeżeli będzie ich kilka jednego dnia).Według danych statystycznych przemoc w rodzinie jest zjawiskiem powszechnym i stanowi poważny problem społeczny. Znęcanie się nad rodziną jest najczęściej popełnianym przestępstwem  w Polsce, zaraz po przestępstwach przeciwko mieniu i życiu.
  2. Od 18.01.2010 roku działa w Polsce telefon zaufania dla osób dorosłych, którzy znajdują się w kryzysie emocjonalnym; od poniedziałku do piątku w godz. 14-22. Działa on pod patronatem Instytutu Psychologii Zdrowia.
  3. Rodzaje przemocy: fizyczna, – seksualna, – psychiczna, – ekonomiczna, – zaniedbanie.
  4. Przemoc jest przestępstwem, dlatego jest ścigana i przewiduje się za nią sankcje karne określone w Kodeksie karnym. Art. 207 Kk stanowi, iż za znęcanie się nad rodziną grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 12 lat.
  5. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, w art. 72 par. 1 mówi, że Zawieszając wykonanie kary, sąd może zobowiązać skazanego do poddania sie leczeniu, w szczególności odwykowemu lub rehabilitacyjnemu, albo oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych, powstrzymywania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym, opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
  6. Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 roku zostały powołane w poszczególnych miastach zespoły, które realizować będą Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele: – MOPS, – Policji, – szkół i przedszkoli, – organizacji pozarządowych, – służby zdrowia, – Kuratorskiej Służby Sądowniczej. Są to miejsca, gdzie ofiara przemocy w rodzinie może znaleźć pomoc.
  7. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie na wstępie uznaje, że „przemoc w rodzinie narusza podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do życia i zdrowia oraz poszanowania godności osobistej.” W art. 2 ust. 2 czytamy, że przemoc w rodzinie to „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.”

Art. 3 mówi o tym, że „Osobie dotkniętej przemocą w rodzinie udziela się bezpłatnej pomocy, w szczególności w formie: 1) poradnictwa medycznego, … 2) wsparcia, 3) ochrony …, 4) … bezpiecznego schronienia …, 5) badania lekarskiego …, 6) pomocy w uzyskaniu mieszkania (osobie która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania).

Art. 11a  1. Jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania. 2. … Postanowienie zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku. Staje sie ono wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności. 3. Do wykonania obowiązku … stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu…

Art. 12 pkt 2 mówi, że Osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

7. Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej art. 97 ust. 1 mówi:  Opłatę za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych ustala podmiot kierujący …. Osoby nie ponoszą opłat, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego.

8. Roporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 paździenika 2010 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanycxh z uzyciem przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 201 poz. 1334) zawiera wzór zaświadczenia, który może wypełnić lekarz pierwszego kontaktu nieodpłatnie. Zaświadczenie to w pełni zastępuje tzw. obdukcję, za którą się płaci.

9. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało KARTĘ PRAW OSOBY DOTKNIĘTEJ PRZEMOCĄ W RODZINIE. Można w niej znaleźć następujące informacje:

  • jakie możesz podjąć czynności, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo
  • do jakiej instytucji możesz się zgłosić, aby uzsykać pomoc
  • czego możesz żądać od Policji, prokuratury i sądu
  • co możesz zrobić jako świadek przemocy
  • o placówkach świadczących pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie
  • jakie masz prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *